Cambridge Muslim College - England

Cambridge Müslüman Koleji

Modern çağın kompleks toplumunda müslümanlar acil vazifeler ile ve dolayısıyla önemli sorular ile karşı karşıya gelmektedir: Güvenilir islami ilimlere nasıl destek çıkabiliriz ve bu ilmin modern dünyada gittikçe artan önemini hangi şekilde vurgulayabiliriz? Kutsal metinlerin anlaşılmasında yanlış ve dar fikirli bakış açısını nasıl önleyebiliriz? Geleneğimizin güzelliğini başkalarıyla nasıl paylaşıp farklı toplumlarla aramızda oluşan yanlış anlaşılmaların kalkmasını sağlayabiliriz?

2009 yılında kurulmuş olan Cambridge Müslüman Koleji benzeri olmayan bir kurum olarak bu tür sorunlar ve daha fazlası ile mücadeleyi hedef edinmiştir. Bu hedefe ulaşma amaçlı, CMC geleneksel islami ilimleri ve aynı zamanda toplumda standartlaşmış islami fikirleri batının ortaya koyduğu en iyi modern akademik çalışmalar ile birleştiriyor.

Beş yıllık bir hizmetin eseri olarak kolej dünya çapında damgasını vurup ve de hem müslüman toplumunda hem de akademik çevrede güvenilirliğini ortaya koydu. Mezunlar arasında 50’den fazla öğrenci çeşitli kariyer yollarında ilerledi. Ayrıca kolejin evvelki araştırma üyelerin birtakımı şu an değişik üniversitelerde, İngiltere veya yurt dışı olsun, öğretim üyesi pozisyonuna sahiptirler.

Herhangi siyasi veya ayırımcı bir bağlantıya sahip olmayan bu kolej topluma faydalı olan islami projelerin modern dünya ile arasında bağlantı kurma vazifesini benimseyen herkes ile iş birliği yapar.