İSAR RAMAZAN SOHBETLERİ 2021

12 Mayıs 2021
16:18

İSAR Ramazan Sohbetleri 2021 serisi kapsamında Hayrettin Karaman, Hasan Kamil Yılmaz, Recep Şentürk ve Zekeriya Güler hocalarımızın katılımlarıyla çevrimiçi ortamda toplam dört sohbet gerçekleştirildi.

Ramazan-ı Şerif'in ilk haftasını geride bırakırken Hayrettin Karaman hocamızın sohbetinde hatıralarından bahsetmesi ile eski Ramazan günleri zihinlerde canlandı. Karaman toplumsal olarak Ramazan'ı yaşayabilmemiz ve ilerleme gerçekleştirebilmemiz adına hangi hususlara dikkat etmemiz gerektiğini belirtti.

Hasan Kamil Yılmaz hocamız tarafından gerçekleştirilen ikinci sohbet ise değişim kavramı etrafında şekillendi. Ramazan'ın müsbet bir değişime vesile olduğunu ifade eden Yılmaz, ibadetlerin bedene ve ruha bakan iki farklı ciheti olduğunu belirtti. Devamında ise orucun hangi amaçlara yönelik farz kılındığına temas etti.

Ramazan'ın üçüncü haftası Recep Şentürk hocamızın konuşması ile tamamlanırken sohbet, Mektubat-ı Rabbani'den oruç bahsi ile gerçekleştirildi. Ramazan atmosferinin diğer aylara tecelli edeceğini belirterek bu mübarek ayda tatbik edebileceğimiz birtakım sünnetlere değinen Şentürk, özellikle teheccüt namazına ve ihlas kavramına değinerek orucun hangi mertebelerde tutulabileceğini ifade etti.

Ramazan-ı Şerif'in son haftası dualar ile sohbete başlayan Zekeriya Güler hocamız, ayetler ve hadislerle rızâyı İlâhî adına bu mübarek ayda yerine getirilen ibadetlerin mahiyetini ifade etti. Özellikle bu ayda Kur'an-ı Kerim ile hemhal olmaya çaba göstermemiz gerektiğini vurgulayan Güler, sohbetinde takva, ihsan ve sabır kavramlarına yer verdi. Sohbetinde Kudüs'te meydana gelen ve İslam alemini derinden etkileyen olumsuz gelişmelerin ardında yatan birtakım ideolojilere de değinen Güler, son olarak istikamet kavramına da temas ederek bu halin sürdürülebilmesi için hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.