II. Uluslararası İstanbul Sempozyumu: Yabancı Dil Olarak Arapçanın Öğretimi “Aydınlarma ve Parametreler”08.10.2016 - 09.10.2016


II. ULUSLARARASI  İSTANBUL SEMPOZYUMU: YABANCI DİL OLARAK ARAPÇANIN ÖĞRETİMİ

“AYDINLATMA VE PARAMETRELER”

Uluslararası İstanbul Yabancı Dil Olarak Arapçanın Öğretimi Sempozyumu, geçen yıl birincisinin başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından bu yıl ikincisi düzenleniyor. Geçen yıl düzenlenen sempozyumun en önemli önerileri arasında şunlar yer almaktaydı:

“Sempozyum araştırmacıların bir araya gelip tecrübe ve birikimlerini birbirleriyle paylaşabildikleri ilmi akademik bir buluşma noktası olması adına senelik olarak düzenlenmelidir. Zira senelik olarak Arapça öğretimi çerçevesinde farklı meseleleri merkeze alarak düzenlenen bu sempozyumlardan özelde İstanbul ve Türkiye, genelde ise dünya çapında Arapça öğretimiyle ilgilenen kişi ve kurumlar büyük ölçüde istifade edecektir. İleride yapılması planlanan sempozyumların teoriden daha çok uygulama sahasına yönelmesi gerektiği sempozyumun öne çıkan önerilerinden diğer biriydi.”

    İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı (İSAR), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi'nin işbirliğiyle 8 - 9 Ekim 2016 tarihlerinde  ikincisi düzenlecek olan bu sempozyumda mezkur öneriler doğrultusunda  sempozyumun ana başlığı uygulama sahasına daha çok yönelmek adına “Aydınlatma Ve Parametreler” olarak belirlendi. Bu şekilde araştırmacı ve ilgililer, Arapça öğretmenlerinin bu alanda karşılaştığı sorunların çözümüne ışık tutan en ideal ve pratik yaklaşımlar noktasında aydınlatılacaktır. Sempozyum kapsamında teoriden uygulama sahasına yönelmenin daha sağlıklı olması açısından sempozyumun akabinde bu alanda uzman kişilerin kendi tecrübelerini, düşünce ve fikirlerini sunacağı çalıştaylar düzenlenecektir.